.NET FRAMEWORK kavramı

.NET FRAMEWORK nedir ?

NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen, açık internet protokolleri ve standartları üzerine kurulmuş komple bir uygulama geliştirme platformudur.Buradaki uygulama kavramının kapsamı çok geniştir. Bir masaüstü uygulamasından bir web tarayıcı uygulamasına kadar her şey bu platform içinde düşünülmüştür ve desteklenmiştir.


Bu uygulamaların birbirleriyle ve geliştirildiği ortam farketmeksizin dünyadaki tüm uygulamalarla iletişimi için kolayca web servisleri oluşturulmasına imkan verilmiştir. Bu platform, işletim sisteminden ve donanımdan daha üst seviyede taşınabilir olarak tasarlanmıştır.

.Net mimarisi, ortak bir yürütme ortamı (runtime environment), ortak bir değişken tür sistemi, ve birbirleriyle bağlantılı kütüphanelerden oluşur.

.NET FRAMEWORK Yapısı

.NET Framework bize sağladığı imkanlar ile bütün ortamlarda aynı yapıyı kullanarak kod geliştirmemizi sağlar, .NET Framework alt seviye dillerden (Assembly,C,Fortran) farklı olarak, Windows ile bir ara katman aracılığıyla iletişim kurarak, bizi detaylarla uğraştırmadan bir kabuk üzerinde geliştirme yapmamızı sağlar.Bilgisayarların daha yavaş olduğu dönemde bu tip bir katman ciddi performans kaybına yol açardı ve kullanılması düşünülemezdi.Fakat son dönemde, çok performans isteyen ,makineye özel uygulamalar ve gömülü programlama haricinde,alt seviye diller kullanmak gerekmiyor.Böylece alt seviye dillerin birçok deayından kurtulduğumuz için daha hızlı ve hatasız geliştirme yapabiliyoruz.

Aşağıdaki çizimde görebileceğiniz gibi .NET ile Windows üzerine ara kaman olarak CLR geliyor.Bu kaman hata ayıklama,tip kontrolü,çalışma zamanı derleyicileri gibi kodun üzerinde çalışabileceği bir alt yapı sunuyor. Framework’ün dosya,kelime,güvenlik,ağ,eş zamanlı işlemler, diziler gibi kolaylık sağlayan altyapısı bir üst katmanda bizim kullanımımıza açılıyor.Bunları kullanarak,geliştirilmiş veri ve XML altyapısı da bize sunuluyor.

.NET Vizyonunun Oluşumu

.NET platformu, Microsoft tarafından geliştirilmiş ve platformdan bağımsız bir şekilde uygulama geliştirilmesini sağlayan bir ortamdır. Sağladığı çoklu dil desteği sayesinde programcıların tek bir dile bağımlı kalmadan (hatta farklı dilleri bir arada kullanmasını sağlayarak) değişik tipte uygulamalar geliştirmelerine olanak sağlar. Masaüstü (Windows, konsol), web, mobil, web servisi, windows servisi, remoting söz konusu uygulama çeşitlerinden bazılarıdır.

Bu ders notu, Açık Akademi projesi çerçevesinde TCM tarafından Microsoft Türkiye için hazırlanmıştır.
Tüm hakları Microsoft Türkiye’ ye aittir. İzinsiz çoğaltılamaz, para ile satılamaz.

İlerleyen zamanlarda geliştireceğimiz uygulamaları daha iyi kavramamız açısından .net framework’ün ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyordu.

Umarım faydalı olmuştur , bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Reklamlar

Ekim 4, 2012 tarihinde Programlama içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: