Kitap Okumanız İçin Öneriler

Öncelikle iyi günler,

Günümüzdeki en büyük sorunlardan bir tanesi şüphesiz kitap okumayı sevmeyen bir toplum olmamızdır. Kitap okur oranı çok düşük olduğu için maalesef halkımız genel kültür alanında biraz geride kalıyor. Bu yazımızda bunu aşmak için size nasıl okuma alışkanlığı kazanabileceğinize dair birkaç küçük ipucu vericem ve bazı tavsiye kitaplarda bulunucam. Öncelikle kitap okumayı sevmeyenlerin sevmemelerinin en büyük nedeni kitap okurken hayallere daldığı daha doğrusu başka şeyler düşündüğü için kitaba konsantre olamamasıdır. Bir cümleyi üç beş defa okuyunca haliyle kitaptan sıkılıyor ve kitabı kapatıyoruz. Peki neden kitap okurken düşüncelere dalarız bunu düşündünüz mü?

Bunun sebebi gözünüzün beyninizin hızına yetişememesidir. Yani beyniniz çok hızlı çalışıyor fakat gözünüz tembel olduğu için beyinin hızına yetişemiyor. Basit bir şekilde örneklendirirsek beyniniz saniyede 10 kelimeyi anlayabiliyor fakat gözünüz saniyede 2 kelime okuyabildiği için beyin o iki kelimeyi anlıyor ve geri kalan zamanda diğer düşüncelere yöneliyor. Bu nedenle çok tavsiye edilen bir roman bile size sıkıcı gelebilir. Okuma alışkanlığını kazanmanız için ilk başta gözünüzün tembelliğinden kurtulmanız lazım. Elinize bir kitap alın ve bu kitabı anlamasanız dahi hızlı bir şekilde okumaya çalışın. Bu işlemi günde beş dakika uygularsanız ne kadar büyük katkısı olduğunu göreceksiniz. İkinci olarak  ileride de paylaşacağımız hızlı okuma taktiklerine bakmanızda fayda var. Bu taktikler gözünüzün görme kapasitesini arttırır. Bu sayede ilk kelimeyi okurken beyniniz sizin haberiniz olmadan sonraki üç dört kelimeyi okur. Kitap okumak ilk başlarda çok çok zor geliyorsa makalelere yönelin mesela 1-2 sayfalık makaleler okuyun. Bu sayede göz tembelliğinizi iyice yenersiniz. Makaleler kısa olursa beyinizin bir kenarında sizi sürekli dürten ” bu kitap kim bilir kaç güne biter, boşa vakit harcama” düşüncesi de olmayacağı için çok daha kolay okursunuz.

Makale yerine kitaplara başlamak istiyorum diyorsanız size giriş için verebileceğim en iyi örnek Oktay İhsan Anar’ın Puslu Kıtalar Atlası kitabı olacaktır. Giriş seviyesi için çok uygun ve bir o kadar zevkli olan bu kitap kesinlikle kısa sürede bağlanacağınız ve bir solukta okuyacağınız bir kitaptır.

Biraz daha kalın bir kitap arıyorum diyorsanız Adam Fawer’in Olasılıksız adlı kitabı sizin için çok iyi bir seçim olur. Kitapları okuduktan sonra hayata bakışınız değişecektir. Çok önemli bir konuyu unutmadan yazıp bu yazıma son vermek istiyorum. Kitapların ilk başları anlamadığınız şekilde olabilir sakın bırakmayın okumaya devam edin asıl konu biraz daha ilerde başlar ve sizi sürükleyecek olan kısımda tam olarak orasıdır.

Kendinize iyi bakın…

Abbashan Durmuş

Reklamlar

Ekim 2, 2012 tarihinde Pratik Bilgiler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: